Sub semnul ratărilor. Antologice!

Written by admin. Posted in Sport, Top News

Tagged: , , , ,

Published on august 17, 2024 with No Comments

Este atât de frustrant să vezi cum UTA se întoarce învinsă de la Botoșani, 1-0 (0-0), acolo unde avea șansa să își adauge cel puțin un punct la zestrea acestui debut de sezon. Și spunem asta după un meci în care elevii lui Mircea Rednic au arătat clar un plus pe faza ofensivă, cu acțiuni de atac mai legate și de aici cu ocazii de gol. Ratate însă cu seninătate și nonșalanță de Imoh Ezekiel, Omondi sau Fabry, care prin execuțiile avute, ceva între hilar și penibil, au adus în pragul disperării întrega suflare alb-roșie, de la banca tehnică la ultimul suporter. Nici dacă îi erai dator vândut lui Valeriu Iftime, nu puteai să ratezi în acest mod. Iar golul golul lui Sadiku din finalul partidei a venit ca o ghilotină, tranșând rezultatul unei partide pe care simțim nevoia să o uităm cât mai repede.

UTA a dat startul sarabandei ratărilor, prin Omondi, care a avut  o bună ocazie în min. 32, rămasă fără rezultat. De partea cealaltă, elevii lui Liviu Ciobotariu au ratat la rândul lor două imense ocazii în finalul primei părți, prin Matricardi – care a trimis cu capul peste poarta goală de la marginea careului mic – și Lopez, șut în bară, aproape de vinclu.

În repriza a doua, UTA a ratat în minutele 56 și 59 două ocazii rarisime, „eroii” fiind Imoh Ezekiel și Fabry. În minutul 56, Fabry l-a găsit pe nigerian singur cu portarul, Kukic a blocat, mingea a ajuns la Omondi care a ratat cu nonșalanță. După trei minute, Imoh a pasat excelent cu călcâiul pentru Fabry, acesta a șutat din voleu de la 14 metri, dar pe centru, și același Kukic a respins.

A urmat apoi un nou șut în bară al celor de la Botoșani, în min. 73, atunci când, în urma unui corner, Șeroni a nimerit butul cu un șut din interiorul careului. Un nou semnal de alarmă pentru defensiva arădeană, depășită clar la fazele fixe.

În minutul 74, după doar un minut de la bara lui Șeroni, Costache l-a găsit cu o pasă perfecta în fața porții adverse pe Omondi, dar acesta și-a trecut în cont un luft antologic și… greu de digerat la acest nivel.

Inspirat, Ciobotariu l-a trimis în teren pe Sadiku în locul lui Matricardi. După doar patru minute, la un corner executat de Florescu, a urmat o fază gen „flipper”. Mingea a ajuns la Miron, din acesta a ricoșat la Kaprof, după care Sadiku a trimis-o în poartă de la șase metri, 1-0!

A urmat tradiționala tragere de timp a celor de la  Botoșani, care și-au permis totuși să rateze și o bună ocazie în prelungiri, atunci când Robert Popa a ieșit foarte bine la pătrunderea în careu a lui Chică-Roșă.  UTA putea smulge un punct în minutul 90+9, dar Omondi a dovedit aceeași constanță… în ratări. Kenyanul a trimis cu latul de la din careul mare dar mingea a trecut la un lat de palmă de bara porții lui Kukic.

Așa s-a scris istoria unei partide greu de uitat pentru fanii alb-roșii, care au rămas pe retină cu imensale ratări ale favoriților. În rest, un pahar pe jumătate plin, cu un plus pentru faza ofensivă și jumătate gol, cu o defensivă din nou depășită la fazele fixe. Și o primă concluzie. În acest moment, repet, în acest moment, UTA nu poate clar emite pretenții de play-off.

Botoșani: Kukic – Matricardi (75 Sadiku), Miron, Șeroni – Diez, Florescu (87 Kaprof), Aldair, Țigănașu (75 Pavlovici) – L. Fulop (60 Chică-Roșă), E. Lopez (60 Kaprof), Bodișteanu. Pe bancă: Pap – Petro, Mouaddib, David, Celea, Romano, F. Junior, Pănoiu. Antrenor: Liviu Ciobotariu

UTA: R. Popa – Râpă (85 Tsouka), Conte, Benga, Trif – J. Pedro (52 Mihai, 90+2 Stanciu), Van Durmen – Cîmpanu (52 Costache), Fabry, Omondi – Ezekiel (85 Cristea). Pe bancă: M. Popescu – Borcea, Iurasciuc, Mabea. Antrenor: Mircea Rednic

Arbitri: Andrei Moroiță (Ploiești) – Alexandru Vodă (Alba Iulia) și Marius Badea (Râmnicu Vâlcea). Rezervă: Cătălin Buși (Râmnicu Vâlcea).